وبلاگ

5 مورد از مهم ترین تفاوت های روشنایی و نورپردازی که نمی دانید!

تفاوت روشنایی و نورپردازی

استفاده از روشنایی، تاریخی به اندازه ی کشف آتش دارد. انسان از دیرباز با هدف رفع نیاز خود به دیدن اقدام به تولید و ایجاد ابزار جهت روشنایی می نموده است. در حالی که نورپردازی مفهومی است که در دهه های اخیر با هدف استفاده ی زیبایی شناختی از نور ایجاد شده است. با این مطلب همراه باشید تا به 5 تفاوت اصلی روشنایی و نورپردازی بپردازیم.

تفاوت روشنایی و نورپردازی

جدید ترین و زیباترین ریسه های پرده ای تزئینی در سایت سلایت

روشنایی و نورپردازی

شاید در نگاه اول هم معنی به نظر برسند، ولی با کمی گفتگو در مورد مفاهیم آنها شما هم با ما هم عقیده خواهید شد، که این دو کلمه معنی جدا از یکدیگر دارند و به تفاوت این دو کلمه پی خواهید برد.

تعریف روشنایی

مهندسین علم نور میان مفاهیم نور و انواع آن تفاوت قائل هستند. بر همین اساس روشنایی مفهومی است که بر مقدار نور کافی برای دیدن و برخورد نکردن با اطراف دلالت دارد. روشنایی از دیرباز مورد توجه انسان ها بوده و بخش جدایی ناپذیر از تمدن و راهگشای پیشرفت آن بوده است. از گذشتگان که با نور آتش در شب ایجاد امنیت و رفع نیاز می کرده است تا انسان امروزی که با نور به خلق زیبایی های هنری و روشن کردن اطرافش می پردازد تفاوت روشنایی و نورپردازی مطرح بوده است. امروزه کلمه ی روشنایی در مورد نور مورد نیاز معابر و یا محیط زندگی و کار استفاده می شود که باید استاندارد های لازم را داشته باشد. مثلا روشنایی جاده باید با محاسبه ی فاصله ی چراغ ها و محدوده دید رانندگان و عابرین تعیین شود. یا روشنایی محیط کار باید توسط نور خورشید در روز و نور چراغ در شب به حدی باشد که مخل فعالیت کارمندان و مراجعین نگردد.

روشنایی

با کیفیت ترین ریسه تزئینی LED در فروشگاه سلایت

 

تعریف نورپردازی

نورپردازی زمانی مطرح می شود که روشنایی به صورت هدفمند ایجاد شود. نورپردازی در نظر دارد تا ویژگی های خاصی از فضا یا بنا را پررنگ تر کند. تفاوت این دو کلمه را همین هدفمندی مشخص می کند. نورپردازی بیشتر جنبه ی زیبایی شناختی دارد. در حالی که روشنایی با هدف رعایت اصول و استاندارد های کاربردی انجام می شود.

نورپردازی

زیبا ترین و جدید ترین مدل ریسه گیره ای در سایت سلایت

تفاوت روشنایی و نورپردازی و کاربرد های آنها

حالا که با تفاوت روشنایی و نورپردازی آشنا شدید، می توانید نمونه های آن را به ذهن بیاورید. مفهوم نورپردازی در سال های اخیر بسیار مورد تاکید قرار گرفته است. بخش زیادی از شهرداری های جهان از نورپردازی به عنوان یک فاکتور مهم برای زیبا سازی شهر ها و آثار دیدنی شهر خود جهت جلب نگاه گردشگران و رضایت و تغییر روحیه ی شهروندان استفاده می کنند. فروشگاه ها، رستوران ها و حتی مغازه داران  و صاحبان مجتمع های آپارتمانی و منازل مسکونی نیز از نورپردازی جهت جلوه بخشیدن به محیط مورد نظر خود بهره می برند.

تفاوت نورپردازی و روشنایی

مشاهده بهتری ریموت RGB در فروشگاه سلایت

پنج تفاوت اصلی روشنایی و نورپردازی

1.روشنایی از گذشته با انسان همراه بوده است اما نورپردازی مفهومی نوین است.

انسان از آتش و یا هر ابزار روشن کننده ی دیگری برای قابل دیدن کردن محیط خود بهره می برده است و نورپردازی و تاکید بر اشیا و یا بنا در گذشته چندان مطرح نبوده است.

2.روشنایی هدفمند است اما نورپردازی می تواند جنبه ی هنری صرف داشته باشد.

پیش از این گفتیم روشنایی با هدف روشن کردن محیط برای رفع نیاز مطرح می شود، در حالی که نورپردازی با هدف تاکید زیبایی شناختی وارد عمل می شود. این شاید مهمترین تفاوت آن ها باشد.

3.روشنایی یک مفهوم علمی است اما نورپردازی یک مفهوم هنری

روشنایی یک پدیده ی قابل اندازه گیری است و بر اساس پارامتر های از قبل تعیین شده ایجاد می شود، در حالی که نورپردازی از استاندارد خاصی پیروی نمی کند.

5روش نورپردازی و روشنایی

 

4.تفاوت روشنایی و نورپردازی از منظر مخاطبین نیز طبقه بندی می شود

در روشنایی هدف دیدن است و پس از اینکه محیط قابل رویت گردید کار روشنایی به پایان می رسد. ولی نورپردازی به لذت از دیدن و جهت دادن به نگاه معطوف است و نگاه بیننده را اولویت خود قرار می دهد و به محدوده دید بیننده بسنده نمی کند.

5.تفاوت در ابزار های مورد استفاده

در ایجاد روشنایی هدف رسیدن به محدوده قابل رویت استاندارد، تامین نور با هزینه ی به صرفه و استفاده از ساده ترین و مقرون به صرفه ترین ابزار است. نورپردازی با هدف جلب دید مخاطب، تاکید زیبایی شناسی و برجسته کردن بخشی از فضا یا اجسام صورت می پذیرد و گاها هزینه ی آن نسبت به ایجاد روشنایی بسیار بالاتر است. همچنین ابزار های مورد استفاده در نورپردازی مثل وال واشرها، نورهای نقطه ای و یا آینه ها و لنز ها در ایجاد روشنایی صرف چندان کاربردی نیستند.

حالا که با تفاوت نورپردازی و روشنایی آگاه شدید نوع نگاه شما به فضاهای شهری و نورپردازی ها متفاوت خواهد شد، و می توانید آنها را نسبت به یکدیگر مقایسه و طبقه بندی کنید و یا خودتان به نورپردازی محیط پیرامونی، یا روشن کردن آن با دید موثرتری نگاه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *